مروری بر اثرات درمانی بابونه در طب سنتی و مدرن

نوع مقاله : مروری

نویسنده

کارشناس تغذیه دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، تهران ، ایران

10.30495/varzesh.2021.1918705.1003

چکیده

مقدمه و هدف: تحقیق و مطالعه درباره اثرات درمانی گیاهان و استقبال مردم از این گیاهان، مورد توجه قرار گرفته است. گیاه بابونه یکی از گیاهان پر کاربرد در طب سنتی است. بابونه، ازجمله گیاهان دارویی است که در طب سنتی و مدرن اثرات مختلفی برای آن ذکر شده است که در این مقاله، به بررسی مطالعات انجام شده در زمینه اثرات درمانی بابونه پرداخته شده است.
مواد و روش ها: در این مطالعه از مقالات معتبر علمی در رابطه با اثرات فارماکولوژیک بابونه، که از سال 2000 به بعد در بانک­های اطلاعاتی Pubmed، ISI Web، Scopus، Google Scholar، SID و Magiran استفاده شد و در جستجو مطالعات فارسی و انگلیسی مد نظر قرار داشت.
یافته ­ها: در مطالعات بالینی و تجربی اثرات درمانی در بیماری­های دستگاه گوارش، اعصاب و روان، مشکلات قاعدگی، خواص ضد التهاب، ضد ویروس، ضد میکروب، آنتی اکسیدان، ضد اسپاسم، ضد درد و ضد سرطان و بهبود زخم برای این گیاه اثبات شده است.
بحث و نتیجه گیری: گیاه بابونه در سرتاسر جهان بـه عنـوان گیـاه دارویـی مهم به رسمیت شناخته شده است. مصارف مختلف ایـن گیـاه در درمان بیماری­ها از قدیم و استفاده از آن در صنایع دارویی دلیل ارزش و فواید ارزشمند قابـل توجـه آن در دنیا است.

کلیدواژه‌ها